Никола
Белопитов

Founder of the electrical industry

1944 - 1950

Following the events of September 9, 1944, and the destruction caused by the Alliance bombings, the country needed quickly to rebuild the destroyed postal and telephone infrastructure.
The task proved to be challenging difficult due to the shortage of materials. Eng. Belopitov terminated his private business and accepted the position of Technical Director of the General Directorate of PTT, thus being tasked with rebuilding and organizing the recruitment of personnel. In the same year, as part of the Management Board for Electrification, he began work on a comprehensive concept for the development of the electrical industry. It included building and developing a Bulgarian production base, research and development institutions. He believed that this would address the future needs of the growing Bulgarian industry and provide the population with a solid base for future growth. Eng. Belopitov aimed at delivering a radio in every home and a telephone in every village.

“At a meeting in 1945, I made a large report with many figures, proving the urgent need for the establishment of large electrical enterprises and proved their profitability.” 

Слаботоковия Завод в СофияПредположението му е прието и на следващата година започва изграждането на Слаботоковия завод в София. Заводът е направен по български модел вдъхновен от подобно предприятие на фирмата Ериксон в Стокхолм. Изграждането става бързо, но липсата на обучени кадри се оказва проблематично и минават месеци преди заводът да започне редовно производство през 1949 г. Но веднъж стартирал, за да отговори на нарасналото търсене, заводът работи на две, дори три смени. По-късно слаботоковият завод ще бъде основата за създаването на нови специализирани индустриални производства като „Респром“, „Автоматика и приборостроене‘, „Организационна и изчислителна техника“ и др., които позволяват изграждането на добре развита, бърза и надеждна съобщителна мрежа.

По предложение на инж. Белопитов през VI Велико Народно Събрание се гласува Указ 12 от 04.07.1947 г. с който се създава „Синдикат за електротехническа промишленост“ (ЕЛПРОМ) полагащ началото на централизираното управление на електрическата промишленост в България. За пръв Директор на ЕЛПРОМ е назначен Никола Белопитов, който поради липса на база обзавежда кабинета си със собствени мебели и канцеларски материали. Негова основна задача е обединението и организацията на всички заети в индустрията. В средата на 1948 г. към ЕЛПРОМ са оформени Електромоторната фабрика, Трансформаторната фабрика, Телефонната и Телеграфна фабрика, Телефонната и телеграфна фабрика, Фабриката за индустриални материали, Моторно-ремонтната фабрика, Арматурната фабрика, Фабриката за бергманови тръби, Енергийната фабрика, Батерийната фабрика, Електронагревателната фабрика, всички в София. Към тях от страната Фабрика „Гатю П. Станев“ гр. Русе, Електролампена фабрика гр. Сливен и Кабелна фабрика гр. Бургас. Всички те са малки и разпръскани предприятия с ограничен брой квалифицирани кадри. Инж. Белопитов започва активно да издирва българи електроинженери от страната и чужбина и подготвя кадри като осигурява стипендии. Силнотоковия завод след построяването му през 1951 г.

Умението му да прогнозира и да вижда в перспектива го тласка към решения позволяващи консолидация и концентрация не само на съществуващите мощности, но и план за драстично увеличение на капацитета на индустрията в унисон с нарастването на нуждите от нейната продукция. За целта инж. Белопитов има план за изграждането на дванадесет завода, най-важният от които е Силнотоковият. Въпреки липсата на опит в тази сфера, той отказва да изчака заводите да се проектират в Съветския съюз и се залавя с рискованата задача със своя екип. За да прокара амбициозният си план инж. Белопитов трябва да надхитри консервативните български чиновници, но среща подкрепа от колегите си в СССР.

„Заданията за заводите бяха в два варианта – едното беше за официално за Министерството, което бе занижено няколко пъти и официалното, по което се проектираше. Това беше необходимо, защото и заниженото задание се считаше за фантастично. Съветските другари ни разбираха и затова се присъединиха към нашата ‚благородна‘ лъжа.“

Силнотоковия завод, който отваря врати през 1949 г. произвежда трансформатори и хидрогенератори, с които се оборудват българските ВЕЦ. Дейността на завода се поставя на научна основа, като в него работи развойно звено специалисти, които разработват нова научно-техническа документация. Целта е рационализиране и автоматизиране на научния труд при изследване и проектиране чрез все по-широко използване на изчислителна техника при създаването на нови изделия. Първите плодове на този подход идват през още през 1951 г. чрез нов тип двунамотъчни силови трансформатори, а по-късно се прибавя богата номенклатура от продукти като ютии, котлони, прекъсвачи и регулатори.

Само за три години под ръководството на инж. Белопитов се изгражда основната техническа и материална база на електротехническата индустрия в България. Построени са Силнотоковият завод в гр.София, Електропорцелановият завод в гр.Николаево, завод за електроинсталационни материали в гр.Русе, Завод ‚Елпром“ в гр.Троян, завод „Ненко Илиев“ в гр.Севлиево, Кабелният завод в гр.Бургас, Завод „Светлина“ в гр.Сливен, завод за електронагревателни уреди във гр.Варна, Елекроапаратурният завод в гр.Пловдив, завод „Найден Киров“ гр.Русе. По това време започват и първите сблъсъци на инж. Белопитов с новата власт.

„Това беше едно строителство, което за този период се считаше за огромно, толкова огромно, че аз добих славата на ‚фантастик‘, защото се смяташе, че заводите ще останат само празни помещения. Перспективните ми планове им се виждаха като миражи. Някои ‚специалисти‘ донасяха до Министерски съвет, че проектирането е извършено без предварителна разработка на технологията на производствения процес. Това ми създаваше големи неприятности. Викаха ме на много места да ме обвиняват. Даже някои започнаха да мислят, че правя саботаж, а не грешки.“

Производство на трансформатори в Силнотоковия заводСамо след няколко години става ясно, че проектираните с перспектива заводи са напълно натоварени, даже на много места се налагат реконструкции и разширения за да се удовлетвори постоянно нарастващото търсене. Въпреки това в края на 1950 г. Никола Белопитов е освободен от длъжност с мотива „поради изграждането на прекалено големи заводи.“ Той с горчивина констатира, че „Практиката показва, че когато човек има инициатива и провежда тези инициативи, каквито и големи успехи да е имал в процеса на работа, никой не го похвалва или награждава, особено ако е директор. Но ако е направил грешки, което е неизбежно, той бива наказван, понякога жестоко. Затова всички казват ‚не ми трябва да си навличам белята‘ и никой не желае да се заеме с мъчни и рисковани работи.“

 

Повече информация за развитието на електротехническата индустрия в България в периода 1945 – 1950 г. можете да прочетете в книгите на Панчо Дундаров и Георги Гемиджиев „Никола Белопитов и приятели“.

Никола Белопитов